poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Zupy

Zupy to dopełnienie każdego obiadu, są niezbedne do zdrowego życia i uzupełnienia witamin kótre znajduja się w warzywach i owocach. Oto kilka przepisów, które powinny sprawdzić sie w waszej kuchni!
No to do dzieła!

ROSÓŁ

1 duża porcja rosołowa
1 szyja indycza
ok 80 dkg. żeberek
3 marchewki
1 korzeń pietruszki
1 mały seler
1 mała cebula
natka pietruszki
2 listki laurowe
4 ziarenka ziela agielskiego
3 ziarenka pieprzu czarnego
sól
pieprz świeżo mielony


Zupa GULASZOWA Z KLUSKAMI KŁADZIONYMI

200 g mięsa z łopatki
3-4 ziemniaki
2 marchewki
1 cebula
łyżka suszonej jarzynki
sól
pieprz
listek laurowy
4 łyżki sosu meksykańskiego Łowicz
1 łyżka koncentratu
przyprawa do gulaszu
na kluski
5 łyżek mąkiszczypta soli
woda

Mięso pokroić w kostkę, posypać przyprawą do gulaszu skropić oliwą i odstawić na ok 2 godziny, Po tym czasie wrzucić na patelnię i przyrumienić ze wszystkich stron na ostrym ogniu . Przełożyć do garnka. Zalać ok 1,5 l wody , dodać marchewkę, cebulę, suszoną jarzynkę i listek laurowy. Gotować ok 30 min. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę , dodać do zupy, po 10 minutach dodać sos Łowicz i koncentrat pomidorowy. W razie potrzeby dolać przegotowanej wody. Z mąki soli i wody przygotować dość gęste ciasto na kluski. Kiedy ziemniaki są już miękkie łyżką kłaść niewielkie kluski. Po zagotowaniu zdjąć z ognia. Posypać natką pietruszki.

ZUPA OGÓRKOWA

3 bardzo duże ogórki kiszone
 woda z ogórków kiszonych przecedzona przez drobne sitko

 5 małych marchewek

 1 duża pietruszka

 kawałek selera korzeniowego (1 małej sztuki)

 2 liście pora

 ok.40 dag mięsa (ja do zup dodaję kawałki różnych rozmrożonych mięs, które były niepodzielne przy wcześniejszych obiadkach) I tak w tej zupie były kawałki piersi z kurczaka,kawałki indyka i 2 pokrojone plastry karczku b/k

6 ziaren ziela angielskiego

1 liść laurowy

pieprz świeżo mielony

1 płaska łyżka przyprawy Kucharek

3 łyżki śmietany

1 płaska łyżeczka mąki

1 łyżka posiekanego koperku

4 duże ziemniaki

4 liście selera suszone

Marchewki, pietruszkę i korzeń selera obrać i opłukać.Zalać ok.2 litrami wrzątku, dołożyć czyste liście pora i zagotować.Włożyć umyte,pokrojone w kostkę mięso i zagotować.Zszumować i dołożyć suszone liście selera,ziele angielskie,liść laurowy.Wsypać przyprawę Kucharek,pieprz czarny.Ew. posolić. Gotować ok.45 minut. W tym czasie zetrzeć ogórki kiszone na grubej tarce jarzynowej i przecedzić wodę z ogórków, by nie była mętna.Wlać razem do zupy i gotować kilkanaście minut,aż ogórki będą miękkie.Moja zupa ogórkowa koniecznie musi być kwaśna.Jeśli ktoś lubi łagodniejsze może nie wlewać wody z ogórków. Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę i oddzielnie ugootować z osolonej wodzie. Śmietanę roztrzepać z mąką i cienką strużką dolewać po trochu gorącą zupę intensywnie mieszając.Tak zahartowany zabielacz wlać do garnka z zupą i mieszając podgrzewać.Włożyć miękkie ziemniaki.Posypać obficie posiekanym koperkiem. Ja zawsze oddzielnie gotuję ziemniaki , gdyż w kwaśnych zupach gotowane ziemniaki mają dla mnie nieodpowiedni smak.
 


POMIDOROWA
Makaron ( ja dałam wstążki) opakowanie
2,5 do 3 l woda
4 skrzydełka z kurczaka
2 marchewki
2 pietruchy (korzeń)
1 mała cebulka
pietruszka nać 2-3 gałązki
1/4 selera (korzeń)
śmietana 18% (według uznania)
100-150g koncentrat pomidorowy (jak ktoś lubi bardziej czerwona zupe mozna dać więcej)
2 łyzki mąki1 kostka drobiowa (winiary)
sól,pieprz (według uznania)

Makaron gotujemy wg. wskazówek na opakowaniu. Skrzydełka dokładnie myjemy pod bierzącą woda, wrzucamy do garnka zalewamy zimna woda. Warzywa obieramy,również myjemy kroimy na kawałki ( jak kto lubi) Małą obraną,umytą cebulke dodajemy w całości dodajemy do wywaru.(doprawiamy sola,pieprzem i kostką rosołową) Gotujemy na wolnym ogniu do miękkości warzyw i mieska.Dodajemy przecier pomidorowy( gotujemy do rozpuszczenia sie jego) Następnie mieszamy mąke z wodą i śmietaną energicznie żeby nam sie kluchy nie porobiły. Wlewamy do wywaru mieszając.Gotujemy ok. 3 minutki i mozemy wykładac na miseczki wczesniej ugotowany makaron,polewając zupką. Dekorujemy pokrojoną drobno natką pietruszki.


BARSZCZ CZERWONY
Wywar warzywny 2.5l
Buraki czerwone 4-5 sztuk
Śmietana 18% 150 g
Listek laurowy 1 szt.
Ziele angielskie 2-3 ziarenka (jak ktoś nie lubi nie dawać)
Mąka tortowa 2-3 łyzki
Bulion warzywny 1 kosteczka
Plasterek cytryny
Czosnek 1 ząbek
sól,pieprz (według uznania)

Do wywaru warzywnego dodajemy surowe umyte , obrane i pokrojone w ósemki buraki. Dodajemy ziele angielskie ,listek laurowy ,obrany ząbek czosnku oraz bulion warzywny i gotujemy ok.1 godz. na wolnym ogniu aż buraki będą miękkie i puszczą smak.Po tym czasie jak buraki już są miękkie,dodajemy troszkę kwasku cytrynowego i doprawiamy solą i pieprzem. Następnie robimy zaklepkę z mąki( 2-3 łyżki stołowe) ,wody i śmietany (energicznie mieszając żeby nam się kluchy nie porobiły) wlewamy do wywaru mieszając. Chwilkę gotujemy i można podawać. Ja podałam z ziemniaczkami pokroszonymi cebulką :)

SMACZNEGO!

Mięsa powinno być ok 2- 2,5 kg. Jak najbardziej należałoby dodać do rosołku jeszcze wołowinę, która nie była za piękna w sklepach, więc nie kupiłam. Byłby bardziej wyrazisty i ostrzejszy w smaku. Aczkolwiek muszę przyznać, że ten wyszedł rewelacyjny i niczego bym w nim nie zmieniła. Do rzeczy. Po porządnym umyciu mięs wkładamy je do zimnej wody, solimy i gotujemy na malutkim ogniu. Kiedy pojawią się szumowiny zbieramy. Dodajemy obrane i umyte warzywa. Marchewkę można pokroić wg. swojego gustu, choć nie jest to konieczne. Dodajemy ziele angielskie, liść laurowy, ziarenka pieprzu i gotujemy. Rosół powinien się gotować minimum 2-3 godziny na minimalnym ogniu, tak żeby się tylko 'pyrkolił'. Po 3 godzinach wszystkie warzywa są miękkie, ale nie rozpadające się. Ostatecznie doprawiamy do smaku solą- jeśli jest to konieczne i pieprzem świeżo mielonym. Na talerzu posypujemy natką pietruszki. 

2 komentarze:

  1. Proszę natychmiast usunąć zupę gulaszową z kluskami kładzionymi... Przepis i zdjęcie należą do mnie..!!!!! luna19

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdzie jest wlasciciel tego bloga?
    Kraść przepisy bylo komu, a przyznać sie do tego nie ma?

    OdpowiedzUsuń